İDRAR KAÇIRMA SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL!

Birçok kadının sır gibi sakladığı idrar kaçırma problemi tedavi edilebilir.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Ağustos 2014
İDRAR KAÇIRMA SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL!<#text>


<#text> Şiddetli bir kahkaha attığınızda, ani bir şekilde çömelmek zorunda kaldığınızda ya da bazen herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir idrar kaçırma problemi... Öncelikle hemen belirtelim. Bu utanılacak bir problem değil. Daha da önemlisi tedavi edilebilir... 


<#text> Tedavi kısmına geçmeden önce, önlem almak adına probleme neden olan durumları sıralamakta fayda var. En bilinen nedenler:


<#text> - Çok fazla doğum yapmak,  


<#text> - Zor veya müdahale gerektiren doğum yapmak,


<#text> - Eğitimsiz kişiler tarafından doğurtulmak,  


<#text> - İlerleyen yaşla beraber vajinal kasların gevşemesi,


<#text> - Menopoz,


<#text> - Uzun süren kabızlık,


<#text> - Fazla kilo,


<#text> - Astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarıda sayılabilir.


<#text> Ülkemizdeyse en fazla, doğum yapmaya bağlı idrar kaçırmaya rastlanıyor.

İdrar kaçırma neler yüzünden olur?
Başlıca dört farklı idrar kaçırma tipi var. Bunları stres tipi, sıkışma tipi, karma ve taşma tipi kaçırmalar olarak sıralayabiliriz. “Stres tipi idrar kaçırma”nın nedeni; idrar torbası ve mesane boynunun anatomik desteğinin zayıflaması sonucu sarkması ve yer değiştirmesidir. Belirtileri öksürme, hapşırma, ıkınma ve zorlanma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçırmanın görülmesidir.
“Sıkışma tipi idrar kaçırma”da çoğunlukla sebep tam olarak bilinmez. Bununla birlikte mesanenin idrarla dolarken ani olarak kasılması en çok görülen nedendir. Hastalar genellikle suyla ilgili işler yaparken şiddetli idrar yapma isteği duyar ve tuvalete giderken altlarına kaçırırlar.
“Karma tipi idrar kaçırma”da, stres tipi ve sıkışma tipi belirtileri bir ara- da görülür.
“Taşma tipi idrar kaçır- ma”ysa mesane kasının dolup aşırı derecede gerilmesine bağlı olarak görülen idrar kaçırma tipidir. Bu tip, genellikle diyabet hastalarında görülür; mesane tam dolmasına rağmen idrar yapma hissi oluşmaz.
<#text>~


AMELİYATSIZ, ACISIZ TEDAVİ
Hangi tedaviler öneriliyor?<#text> Genellikle sıkışma tipi idrar kaçırma durumlarında ilaç tedavisi, ilk başvurulan yöntemdir. Hormon tedavisi de uygulanabilir. Tedavi süresi hastaya göre değişir ancak sıkışma tipi idrar kaçırma vakalarında tedavi denenmesi, oldukça etkilidir. İlaç tedavisinin uygulanamadığı ve etkili olmadığı durumlar, stres tipi idrar kaçırmada yaşanır.


<#text>


<#text> Lazer tedavisiyle ameliyatsız , acısız tedavi olmak mümkün mü ?


<#text> Günümüzde gelişen modern tedavi yöntemleriyle artık kadınlar hangi yaşta olursa olsun idrar kaçırma sorunları; kısa sürede, ameliyat gerektirmeden, acısız, iz kalmadan çözülebiliyor. Bunu sağlayan IncontiLase tedavisi, Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde üretral bölgede ve idrar kesesi ön duvarında fototermal gerilim ve sıkılaştırma sağlıyor. Bu, stres ve karma tip idrar kaçırma tedavisinde kullanılan bir yöntem.


<#text>


<#text> Uzmanlar ve hastalar neden IncontiLase tedavisini tercih ediyor ?


<#text> IncontiLase'le idrar kaçırma tedavisi ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor. Uygulama esnası ve sonrasında acı duyulmuyor; ayrıca 20-25 dakika gibi kısa bir süre içinde kolayca tamamlanıyor. Hasta günlük yaşantısına dönebiliyor.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.