'KARANTİNA' HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Corona Virüs pandemiği ile hayatımıza giren yeni terimler...

Son birkaç haftadır ‘karantina’ kelimesini sıkça duyuyoruz. Coronavirüs pandemiği ile karantina kelimesi gün boyunca en çok kullandığımız kelimeler arasına girerken tam anlamını öğrenmenin zamanı geldi! ‘Karantina’ kelime anlamı olarak bulaşıcı bir hastalığın yaygın olduğu bir ülkeden, bir yerden gelen kişilerin, gemilerin, malların ve hayvanların geçici olarak bir yerde tutulup gözlemlenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi anlamına geliyor. Karantina altına alınan insanların hasta olması gerekmiyor ancak virüse maruz kaldıkları düşünülüyorsa, salgının yayılmasını önlemek için karantina altına tutulabiliyorlar. 

KARANTİNA KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

İtalyanca kökenli ‘karantina’ kelimesi 1300’lü yıllarda Venedik’e dayanıyor. Bulaşıcı hastalıkları veya enfeksiyona maruz kaldığı düşünülen gemiler, veba salgınını önlemek için Venedik’te karantina altına alınıyordu. O zamandan günümüze kadar taşınan ‘karantina’ kelimesi şimdilerde ‘gönüllü karantina’ olarak kullanılıyor. 

KARANTİNA NEDEN UYGULANIYOR?

Özellikle yurt dışı seyahatlerinden gelen vatandaşlarımızın ‘karantina’ altında tutulduğu haberlerini görüyoruz. Bu, yurt dışından gelen herkesin Coronavirüs pozitif olduğu anlamına gelmiyor! Dışarıdan sağlıklı ve dinç görünen insanlar, virüs taşıyıcısı olabiliyor. Toplum içerisinde salgının yayılmasını önlemek için ise virüs taşıyıcı olma ihtimali göz önünde bulundurularak bazı insanlar karantina altında tutuluyor. 

KARANTİNA HANGİ KOŞULLARDA UYGULANIYOR?

Bundan birkaç hafta önce karantina denince aklımızda net bir resim canlanmazdı… Ancak artık karantinaya sebep olan şeylerin farkındayız! Bir hastalığın sayısı az da olsa hızla artıyorsa, bir hastalık epidemiye dönüştüyse ve son olarak bir salgın küresel olarak bir pandemiğe dönüştüyse karantina yöntemi uygulanabiliyor.

‘GÖNÜLLÜ KARANTİNA’ NEDİR?

Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasakları tercih edilirken bazı ülkelerde ise ‘gönüllü karantina’ terimi öne çıkıyor. COVID-19 salgınında gönüllü karantina bir zorunluluk olmadan insanların kendi iradeleri ile evlerinde kendilerini izole etmesi anlamına geliyor. Sağlık uzmanlarına göre ‘gönüllü karantina’ semptomları gösteren insanlara tavsiye edilirken, ‘sosyal izolasyon’ ise geri kalan herkese tavsiye ediliyor. COVID-19 semptom belirtilerini hafif geçiriyorsanız ‘gönüllü karantina’ uygulamanız söylenirken, durumunuz ağırlaşırsa tedbir alarak en yakın hastaneye gitmeniz belirtiliyor. 

KARANTİNA NE KADAR ETKİLİ?

Karantinalar bir salgının riskini ve yayılmasını azaltmak için güçlü yöntemler arasında. Çoğu zaman küçük çaptaki salgınlarda tercih edilen ‘karantina’ yöntemi, geniş boyuttaki salgınlarda yeteri kadar etkili olamıyor. Coronavirüs pandemiğinde gördüğümüz üzere birçok ülke ‘gönüllü karantina’ yerine ‘zorunlu karantina’ yöntemine başvurmuş durumda. Büyük kentlerde veya metropol şehirlerdeki insanların hepsinin ‘gönüllü karantina’ uygulamaması ‘zorunlu karantina’ uygulamasına sebep olabiliyor. 

SÜPER TAŞIYICILAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

CORONA VİRÜS PANDEMİĞİ SIRASINDA DIŞARIDA YÜRÜMEK SAĞLIKLI MI?

“EĞRİYİ DÜZLEŞTİRMEK” NE ANLAMA GELİYOR?

‘SOSYAL İZOLASYON’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER