‘SOSYAL İZOLASYON’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Son günlerde en çok duyduğumuz kelimeler…

“Off keşke bugün evde kalsam,” diye kurduğumuz hayaller birkaç hafta içerisinde “Keşke artık evden çıksam,” halini aldı. Hepimiz iptal ettiğimiz buluşmalar ve randevular için dizimizi döverken evde kalmak artık bir zorunluluk haline geldi. Coronavirüs pandemiği hız kesmeden yayılmaya devam ettikçe, sağlık sistemi üzerinde baskı yaratmamamız adına evde kalmamız her fırsatta vurgulanıyor. Hem kendimiz hem de çevremizdekilerin sağlığı için bencilliği bir kenara bırakıyoruz ve evde kalıyoruz! Bir Coronavirüs türü olan COVID-19 pandemiğinin yayılmasının yavaşlaması adına bizlere ‘sosyal izolasyon’ ve ‘gönüllü karantina’ gibi terimler söyleniyor. Görüntülü konuşmalarda arkadaşlarımıza “Karantina nasıl geçiyor?” veya “Sosyal izolasyonunda neler yapıyorsun?” gibi sorular yöneltirken, acaba bu kelimeleri doğru anlamında kullanıyor muyuz? Bu sıkıntılı zamanlarda bir de bu ikilemde kalmayın diye ‘sosyal izolasyon’ hakkında bilmeniz gereken her şeyi araştırdık. Aşağıda şu sıralar en çok kullandığımız iki kelime olan ‘sosyal izolasyon’ hakkındaki sorularınızın cevaplarını görebilirsiniz…

İZOLASYON NEDİR?

Genel olarak ‘izolasyon’ kelimesi bir şeyi veya insanı diğer şeylerden veya insanlardan uzaklaştırmak anlamına geliyor. Ancak sağlık bağlamından bakılırsa ‘izolasyon’ kelimesi hastalığın yayılmasını engellemek için hastaları sağlıklı bireylerden uzaklaştırma tekniği anlamına geliyor. Coronavirüs pandemiğinde sosyal izolasyon ‘gönüllü’ veya ‘zorunlu’ olabiliyor. Ancak kelimenin anlamına bakacak olursak ‘izolasyondayım’ dediğimiz zaman bir nevi hastalık taşıdığımızı söylemiş oluyoruz! 

KİMLER KENDİNİ İZOLE ETMELİ?

COVID-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekiyor. Eğer belirtileriniz ağır değilse evinizde kendinizi izole etmeniz öneriliyor. Belirtiler arasında: 37.8’in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü yer alıyor. Eğer evinizi ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız ve COVID-19 belirtileri gösteriyorsanız kendinizi evinizin içerisinde de izole etmeniz gerekiyor. Yalnız yaşıyorsanız, belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmanız öneriliyor. Eğer birlikte yaşadığınız kişilerde de belirtiler ortaya çıkarsa, tüm evin 14 gün izolasyon uygulaması gerekiyor. 

SOSYAL İZOLASYON VE İZOLASYON ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Gönüllü izolasyon şekli olan sosyal izolasyon uygulayan kişinin hasta veya enfekte olması gerekmiyor. Günlük konuşma dilinde kullanılan ‘sosyal izolasyon’ insanların kendi isteği ile kendilerini toplumdan uzaklaştırması anlamına geliyor. Kendinizi gönüllü olarak izole ediyorsanız bu evde kaldığınız, egzersiz yapma dışında evden çıkmadığınız, okula, işe veya kamusal alanlara gitmediğiniz anlamına geliyor. Sosyal izolasyon uygulayan kişiler ev dışındaki her türlü sosyal teması minimuma indiriyorlar (yani tüm dünyanın şu sıralar yaptığı şey!). 

SOSYAL MESAFE HANGİ KATEGORİYE GİRİYOR?

İngilizce kaynaklarda ‘Self-Isolating’ ve ‘Social Distancing’ gibi kavramlar ile karşılaşmışsınızdır. ‘Self-Isolating’ bireysel izolasyon olarak çevrilirken, ‘Social Distancing’ ise sosyal mesafe anlamına geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ‘bireysel izolasyon’ virüsü taşıdığını düşünenler veya COVID-19 testleri pozitif çıkan insanlar için öneriliyor. Gönüllü olarak yaptığımız ve bizim ‘sosyal izolasyon’ olarak adlandırdığımız ise aynı zamanda ‘sosyal mesafe’ anlamına geliyor. Virüse maruz kalmadığını düşünenlerin uyguladığı sosyal mesafenin süresi yokken, sadece evlerinde bulunan insanlar ile iletişim kuruyorlar. İngilizce kaynaklarda kullanılan sosyal mesafe aslında bizim kullandığımız sosyal izolasyon ile aynı anlama geliyor. Sosyal mesafede de insanlar ile iletişim olabildiğince aza indiriliyor. 

SOSYAL İZOLASYON NEDEN ÖNEMLİ?

Sosyal mesafe veya izolasyon COVID-19 salgınının yayılma hızını düşürmek için en etkili yöntemlerden biri. Virüsü taşımasına rağmen semptom göstermeyen ve sağlıklı olduğunu düşünen bireyler normal yaşantılarına devam ederlerse sağlıklı ve daha savunmasız bireyleri enfekte edebiliyorlar. Dünya Sağlık Örgütü, evden dışarı çıkmanız zorunluysa, insanlar ile aranızda 1 ila 2 metre mesafe korumanızı öneriyor. Gözle görülmesi mümkün olmayan bir ‘düşmana’ karşı savaştığımız için semptomlara sahip olmasak dahi gönüllü olarak izolasyon yaparsak, virüsün daha fazla insana yayılmasını engelleyebiliriz! 

‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

“EĞRİYİ DÜZLEŞTİRMEK” NE ANLAMA GELİYOR?

SÜPER TAŞIYICILAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

CORONAVİRÜSE YAKALANMA KORKUSU MU YAŞIYORSUNUZ?

CORONA VİRÜS POZİTİF OLAN ÜNLÜLER