‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

COVID-19'da bağışıklık kazanmak mümkün mü?

Coronavirüs pandemiği devam ediyor ve her gün salgını durdurmak için yeni bilgiler öğreniyoruz. Artık hepimizin sosyal izolasyonun önemini ve kalabalık ortamlarda bulunmanın risklerini öğrendiğini düşünüyoruz. Evde kalarak sağlık sisteminde baskı yaratmamak adına eğriyi düzleştirmek teşvik edilirken dünyanın her yerinde sosyal izolasyon yöntemi uygulanıyor. Coronavirüs pandemiğinde duyduğumuz bir başka terim ise: ‘sürü bağışıklığı.’ 

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI NEDİR? 

Aşıların nasıl işlediğini biliyorsanız bu terimi daha önce duymuşsunuzdur. Genellikle bulaşıcı salgınları önleme söz konusu olduğunda sürü bağışıklığının önemli bir işlevi var. Ancak, daha önce duymayanlar olmayanlar için “sürü bağışıklığı”, yeteri kadar insanın bir virüse - bulaşma veya aşı yoluyla - maruz kaldıklarında ve bu hastalıklara karşı direnç oluşturduklarında, artık popülasyonda kolayca yayılamadığında meydana gelen şeydir. Sonuç olarak ‘sürü bağışıklığı’ maruz kalmayan veya aşı olmayan insanları koruma yönünde ilerliyor. 

Bir virüsü durdurma yolu, zinciri koparan şey, yeteri kadar insanın enfekte olup bağışıklık kazanmasıdır. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre yeteri kadar insan enfekte olursa, virüs bu insanlarda çoğaltılamaz. Eğer bağışıklık kazanırsanız, enfekte olamazsınız çünkü vücudunuzdaki antikorlar bir ordu gibi toplanmaya başlar. 

Coronavirüs söz konusu olduğunda sürü bağışıklığının arkasındaki teori, yeteri kadar insan virüse maruz kalınca, insanların iyileştikten sonra virüse karşı bağışıklık geliştirecekleri ve yayılmanın yavaşlayacağıdır. Söz konusu bağışıklık tıpkı suçiçeği gibi ömür boyu olabilir. Suçiçeği aşısı olmadan önce insanlar çocuklarını suçiçeği olan çocuklar ile bir araya getiriyordu. Bunun sebebi ise bir kere suçiçeğine maruz kalanlar, bağışıklık kazanıyor ve bir daha bu konu için endişelenmiyorlardı. Ancak bu teorinin Coronavirüs üzerinde etkili olup olmayacağı konusunda bir bilgi yok. Diğer salgınlardan farklı olan COVID-19’un suçiçeğinden daha ölümcül olduğu artık bilinen olgular arasında. 

Yeni tanıştığımız COVID-19 konusunda bilgimiz oldukça az. Aşılar, ilaçlar ve çalışmalar yapılsa da Coronavirüsün bağışıklık sistemini nasıl etkilediği bilinmiyor. COVID-19 virüsü her yıl mutasyona uğrayan grip gibi işleyebilir ve bu yüzden her grip mevsiminde yeni bir salgın kapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, iyileşmiş gibi göründükten sonra Coronavirüs testlerinden pozitif sonuç alan kişilerin raporları da var. Bu nedenle bir kişinin yeniden enfekte edilip edilemeyeceği hala belirsiz.

Uzmanlar sürü bağışıklığının Corona Virüs üzerindeki etkisi hakkında konuşmak için erken olduğunu söylüyor. Normal bir soğuk algınlığını düşünürsek, birkaç kez grip olmak o kadar ürkütücü değil ancak COVID-19 için şu sıralar herhangi bir şey söylemek mümkün değil.

SÜPER TAŞIYICILAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

CORONAVİRÜSE YAKALANMA KORKUSU MU YAŞIYORSUNUZ?

CORONAVİRÜS PANDEMİĞİ SIRASINDA DIŞARIDA YÜRÜMEK SAĞLIKLI MI?

CORONAVİRÜS POZİTİF OLAN ÜNLÜLER