TATİLDE GRİBE DİKKAT

Yeni yıl için kısa bir tatile gidiyorsanız, haberimizi okuyun,gribe yakalanmayın

Yeni yıl için birkaç gün şehir dışına kaçıyorsanız mutlaka bu önerilerimizi dikkate alın; çünkü maalesef grip mevsimi başladı. Hastalıkların arttığı, vücut direncinin düştüğü kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için Beslenme ve Diyet uzmanı Aysu Aydın'ın kış sebzelerini öneriyor.

Yeşilleri bol bol tüketin
Ispanak, içerdiği C, E ve B grubu vitaminler ve demir, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirmekte ve soğuk algınlığına karşı korumaktadır. Kışlık sebzelerden pırasa bağırsakları yumuşatmakta ve kabızlığı gidermektedir. Aynı zamanda vücut direncini artıran pırasanın, böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici ve kanserden koruyucu özellikleri vardır. Maydanoz görme gücü, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Yapraklarında uçucu yağlar, flavonoidler, protein, klorofil ve glikozit, köklerinde ise uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit vardır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.