ÇİKOLATA İSTEĞİ MİGREN HABERCİSİ Mİ?

Migren habercisi olan ve henüz bilmediğimiz belirtiler.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Nisan 2014
ÇİKOLATA İSTEĞİ MİGREN HABERCİSİ Mİ?
Migren: Kişiyi 4 saatten 72 saate kadar iş göremez hale getirebilen, gün geçtikçe farklı nedenleri gün yüzüne çıkan bir rahatsızlık. Sık sık idrara çıkmaktan esnemeye, kokulara olan duyarlılıktan seks yapmaya olan isteksizliğe kadar migren habercisi olan birçok neden var. Şimdi bunlara pek fazla bilinmeyen nedenler ekleniyor. İşte Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa'nın araştırmasından birkaç şaşırtıcı sonuç.

DEPRESYON, SİNİRLİLİK, HEYECAN


Bunlar migren belirtisi olabilir. Bazı hastalar çok depresiftir veya aniden sebepsiz yere moralsiz hissederler. Bazılarının ise morali yüksektir mutlu hissederler. Hollandalı araştırmacılar son zamanlarda depresyon ve migren arasında olası bir genetik bağlantıyı, özellikle auralı migrende bildiriyor. Başka bilimsel çalışmalar da şiddetli depresyonun epizodik migrenin, kronik olma riskini arttırdığını destekliyor.

DİNLENDİRİCİ UYKU EKSİKLİĞİ
Uykuya dalarken sorun yaşamak veya yorgun uyanmak migreni olan kişilerde ortak sorunlardan. Çalışmalar, uyku eksikliği ve uyku bozukluğu ile migren arasında şiddetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Migren atağı ile gece iyi bir uyku almak zordur. Migrene sahip bir çok insan insomnia (uykusuzluk) problemi de çeker. Araştırmalar bu uyku eksikliğinin de migreni tetikleyebileceğini ve bir kısır döngü oluşacağını söylüyor.

İSTEK
Migren atakları meydana gelmeden önce insanlar bazı gıdaları tüketme isteği duyarlar. Genellikle migreni olanlar çikolataya özlem duyar.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.