ÜNLÜLERİN DİYETİ!

Yıldızların spor eğitmeni Harley Pasternak formda kalmanın sırrını anlatıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Temmuz 2014
ÜNLÜLERİN DİYETİ!


Harley Pasternak, ünlülerin diyetisyeni ve kişisel eğitmeni olarak ön plana çıkan bir isim. Vücudu yeniden başlatma ve 5 faktör diyeti gibi disiplinler yaratan deneyimli isim, Jennifer Hudson, Kim Kardashian, Kanye West, Megan Fox gibi isimlerin spor eğitmeni olarak da tanındı. Kendisiyle Güzellik Editörümüz Esra Özübek konuştu ve onun tarafından geliştirilen bu etkili programların sırrını sordu!

 

5 faktör diyeti nedir?

5 faktör diyeti günde beş öğün aldığımız bir diyet. Üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşuyor. Bu beş faktöre dikkat etmemiz gerek. Önem vermemiz gereken başka bir faktör, düzenli miktarda protein alımı. Bunları balıktan, yoğurttan ve yumurtan alabiliyoruz. İkincil dikkat etmemiz gereken kural, sağlıklı karbonhidrat alımı. Burada tam tahıl ve sebzeye yer vermemiz gerekiyor. Üçüncü olarak lif ve yağ alımına özen göstermeliyiz. Burada da ceviz, zeytinyağı, sıfır ya da kalorisiz içecekler tüketebiliriz.

Sizin geliştirdiğiniz sistemin özelliği nedir? İnsanı çok zorlayan bir sistem mi?

Fitness sistemiyle ilgili olarak önceden müşterilerimi gym'e çağırırdım. En az 40-45 dakika boyunca, hatta bir saat boyunca kardiyo yapmalarını isterdim. Şimdi kardiyoyu gün içerisine yaymalarını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirler? Yürüyüşle, merdiven çıkarak ya da araçlarını ulaşmak istedikleri noktadan daha uzağa park ederek. Sistemimdeki ilk değişiklik bu yönde oldu. Sistemimin ikinci özelliğiyse direnç idmanları. Bu çok önemli. Sağlıklı ve fit olabilmemiz için direnç idmanları egzersizlerine ihtiyacımız var. Direnç egzersizleri sayesinde vücudumuzu daha iyi şekillendirebiliyoruz. Uyurken bile yağ yakabiliyoruz. Daha kuvvetli kemik yapısına sahip olabiliyoruz ve duruşumuzu istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz.~


YAVAŞ VE GÜVENLİ KİLO VERİN

Ünlülerle çalışmak nasıl? Onların çok özeline girmeden, çalıştığınız ünlülere ait anlatacağınız belli özellikler var mı?

Ünlülerle çalışmanın iyi tarafı, diğer kişilere kıyasla motivasyonlarının daha yüksek olması. Onlar iyi görünmek istedikleri için değil, iyi görünmek zorunda oldukları için çok daha motiveler. Her zaman, her şekilde, en iyi şekilde görünmeleri gerekiyor. Kötü yanıysa, yoğunlar ve egzersiz için çok az zamanları var. Hayatı Hafiflet programında olduğu gibi onlarla da en fazla 20 dakikalık sürelerde egzersizler gerçekleştiriyoruz. Örneğin Lady Gaga çok sık seyahat eden biri olduğu için onunla çalışmak bazen zorlayıcı olabiliyor; ama onun bu temposuna özel bir program hazırlıyorum ve gittiği her yerde hem egzersiz, hem de beslenme açısından uygulayabiliyor. Bazen bir film için hazırlanan oyuncular oluyor. Mesela Cat Woman için Halle Berry'yi hazırladığım gibi. Burada da vakit kısıtlı olduğu için çok sıkı bir programa bağlı kalmamız gerekiyor ve bunu yaparken sıkıcı olmamak.


Diyet, beslenme, fitness gün geçtikçe insanların hayatında daha çok yer ediyor, değil mi?

20 yıldır insanları yavaş/güvenli ve makul kilo kaybetmenin daha iyi olduğuna ikna etmekle uğraşıyorum. Bu sadece az kilo kaybetmesi gereken insanlar için. Ama günümüzde; insanların ofislerinde bütün gün oturduğu, arkadaşlarını görmek için hareket etmeyip e-posta yazdığı bir dünyada sürekli kilo alıyoruz. Bu sebeple kilo sorunu çok daha fazla önem kazanıyor. Buna bağlı olarak çözüm ve yaklaşım da bir o kadar katı olmalı. Bilimsel bir araştırmaya göre, diyet programlarının ilk haftasında çabuk bir sürede büyük miktarda kilo kaybedenler, bu tip diyet programlarına daha sonrasında çok daha fazla sadık kalıyorlar. Dolayısıyla hızlı kilo kaybı sistemini geliştirdim ben de. Bu sistemle kişilerin güvenli ve sağlıklı kilo vermesini sağlıyoruz. Bu sistem içinde bize yardımcı olacak araçlarımız da var.


ESRA ÖZÜBEK


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.