YAZ DETOKSU

Vücudu arındırmak için uygulamamız gereken detoks programlarını veya özellikle yaz aylarına göre hazırlanmış pratik detoks tariflerini, beslenme koçu Serra Yücel’e sizler için sorduk.

Dengeli ve sağlıklı beslenme yaşam tarzı ve bilinçli bir tercih haline geldiği zaman belirli aralıklarla detoks yapmak da bunun bir parçası oluyor. Yaz ve kış aylarında, mevsime uygun sebze ve meyvelerden hazırlanan detoks içecekleri ve sağlıklı beslenme programıyla vücudumuzu arındırmak elimizde. Günlük yaşantımızda toksinlere maruz kalıyoruz. Yiyeceklerdeki katkı maddelerinden içtiğimiz suya, soluduğumuz havaya kadar birçok şeyi bu (zararlı) grubun içine dahil edebiliriz. Bu anlamda detoks yapmanın, yani vücudu arındırmanın da önemi artıyor. Ancak son yıllarda oldukça yaygın olan detoks programlarına karar verirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bilinçsiz yapılan detoks yarardan çok zarar verebiliyor. Yanlış detoks beraberinde bağırsak delinmeleri, tıkanmaları, sıvı-elektrolit dengesizliklerine bağlı kalp sorunları (ritim bozukluğu başta olmak üzere), kabızlık, ishal, halsizlik ve bayılma gibi sonuçlara yol açabiliyor.

DETOKS GÜZELLEŞTİRİR

Üç günlük detoks dahi cildimizi olumlu ekler. Cilt dinlenmiş, yenilenmiş ve daha canlı görünür. Doğal parlaklığı geri gelir. Kızarıklıklar, lekeler ve alerjiler azalır ya da tamamen ortadan kalkabilir. Gözün akı ve bakışlar daha parlak görünür. Cilt dokuları daha pürüzsüz ve yumuşak olur. İnce çizgiler azalabilir.

DETOKS SÜRESİNCE BUNLARA DİKKAT

Uygulayacağınız detoks programının, karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli olması önemli. Detoks süresince şu noktalar çok önemli:

  • Sizi üzen ve strese sokan insanlardan uzak durun.
  •  Gece uyku saatinizi düzene koyun. En azından haftanın dört günü bunu uygulayın; uykuya geçmeden önce kitap okuyunveya huzur verici müzikler dinleyin, onların eşliğinde uykuya dalın.
  •  Her gün minumum 30-40 dakika tempolu bir şekilde ve şartlar el veriyorsa açık havada yürüyüş yapın.
  •  Her gün minumum iki buçuk, hatta mümkünse üç litre su için. İçerisine aroma vermesi için nane, salatalık, karanfil veya tarçın atabilirsiniz.
  •  Yiyeceklerinizi evde kendiniz yapın ve yoğurtlarınızı organik maya ve süt kullanarak hazırlayın.
  •  Çay ve kahveden uzak durun, (miktarını abartmadan) bitki çayını tercih edin. Paket kahveleri hayatınızdan çıkarın.
  •  Paket gıdalardan uzak durun.
  •  Detoks sürecinde elektronik aletleri olabildiğince az kullanmaya özen gösterin.
  •  Alkollü içeceklerin detoks süresince yasak olduğunu unutmayın.

DETOKSUN ARTILARI

Cildi olumlu yönde etkiler. Özellikle alerjik durumlardan ötürü ciltte oluşan bozukluklar detoks sayesinde en aza indirilebilir. Organların dinlenmesine yardımcı olur. Karaciğerlerde bulunan toksinlerin dışarıya atımını ve bazı idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonunun en aza indirilmesini destekler.

SERRA YÜCEL’DEN ÖRNEK MENÜ

Sabah

Yulaf ezmeli detox bowl veya yeşil smoothie.

Ara öğün

4 adet bebek havuç ve su.

Öğle

6-7 yemek kaşığı semizotu veya kabak yemeği.

2 kaşık probiyotik yoğurt.

2 çubuk zeytinyağlı grissini.

Ara öğün

1 küçük su bardağı nane yapraklı kefir.

10 adet çiğ badem.

Akşam

Yeşil detoks salatası veya detoks çorbası.                                                 Getty Images

Yatmadan 2 saat önce

1 kupa aromalı veya aromasız yeşil veya beyaz çay yanında 1 kivi veya 1 dilim ananas.

YAZI: Esra Özübek                                                                                                                                                         

ELLE, Ağustos 2018 sayısından alınmıştır.                                                                                                                                                                               .